Aktualności
11 listopada
11 Listopada to wyjątkowa data w historii Naszej Ojczyzny i Narodu. 105 lat temu w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy.
W przeddzień rocznicy tego wydarzenia w II LO im. Mikołaja Kopernika odbyła się szkolna uroczystość. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście w osobach Senator Rzeczpospolitej Polskiej Krzysztof Kukucki oraz Zastępca Prezydenta Miasta Włocławek Monika Jabłoński. Uroczystość uświetnił Koncert Pieśni Patriotycznych, dofinansowanego z budżetu Gminy Miasta Włocławek, chóru Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena, pod dyrekcją Pana Mariana Szczepańskiego. Organizatorem była mgr Joanna Gradowska.
Pamiętamy o Tych, którzy odeszli
Jak co roku, z okazji Wszystkich Świętych i zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości delegacja II LO udała się na cmentarz komunalny przy ul. Chopina. Odwiedziliśmy groby ludzi wpisanych w historię i w kulturę Włocławka i regionu; znicze zapaliliśmy również na mogiłach nauczycieli naszej szkoły - także spoczywających na cmentarzach w Pińczacie, w Michelinie i w Kruszynie. W ten sposób czcimy Tych, którzy odeszli, ale wciąż są obecni - bo żyją w naszej pamięci.
Dzień Dyni
DZIEŃ DYNI ZA NAMI!
Kopernik znowu pokazał moc. Uczniowie oraz pracownicy szkoły spisali się na medal i dzięki temu uzbieraliśmy wspólnie zł na cele charytatywne!
Dzień Dyni nie byłby sobą, gdyby nie odrobina rywalizacji, która jeszcze bardziej mobilizuje Naszą młodzież. W tym roku zwycięzcami obchodów tego wydarzenia okazały się klasy:
I MIEJSCE - 3A
II MIEJSCE - 4C
III MIEJSCE - 1C i 2A
GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA TAK OGROMNE ZAANGAŻOWANIE!
Bioeko jest piękne
Po raz kolejny zagraliśmy z Fundacją Anwil, tym razem w projekcie ekologicznym z grantu “Zielono nam”.
Celem projektu było kształtowanie postawy szacunku do przyrody i troski o nią. Uczniowie zdobyli i poszerzyli wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej oraz zrozumieli znaczenie ochrony środowiska. Promowaliśmy działania ekologiczne poprzez praktyczne działania, takie jak segregacja odpadów, sadzenie roślin, czy organizacja akcji sprzątania, dążyliśmy do propagowania działań ekologicznych wśród nas i społeczności lokalnej szczególnie w kontekście segregacji odpadów komunalnych i ich recyklingu. Przez nasze działania dążyliśmy do kształtowania postawy ekologicznego Polaka, Europejczyka i Obywatela Świata, aby poprzez zmiany własnych nawyków przeciwdziałać degradacji środowiska w środowisku lokalnym, kraju i na świecie oraz promować odpowiedzialność za czystość i porządek.
Zrealizowaliśmy działania związane z budowaniem łąki kwietnej, obsianiem roślinnością oraz sadzeniem roślin, które sprzyjają bioróżnorodności. Uczestniczyliśmy w warsztatach z zakresu pielęgnacji roślin, budowy domków dla owadów oraz zdobywania wiedzy na temat ekosystemów. Poznaliśmy procesy recyklingu, dowiedzieliśmy się wiele na temat polimerów. W ramach szkolnej akcji edukacyjnej "Segregacja - po co nam to?" wzmocniliśmy segregację odpadów w szkole, prowadziliśmy kampanię edukacyjną, tworzyliśmy gazetki, plakaty szkolne na temat ekologii także w językach obcych.
Uczestniczyliśmy i organizowaliśmy prelekcje dotyczące segregacji odpadów, konsekwencji niewłaściwego gospodarowania środowiskiem oraz promowaliśmy działania ekologiczne na stronie internetowej szkoły i w mediach społecznościowych. Zorganizowaliśmy konkurs na plakat lub prezentację związaną z ekologią i wpływem człowieka na ślad wodny. Razem sprzątaliśmy tereny wokół szkoły, promujące dbałość o otoczenie. Stworzyliśmy grę terenową promującą kontakt z naturą, obserwację mikrokosmosu i spędzanie czasu na łonie przyrody. Gra wkrótce zostanie opublikowana na stronie szkoły. Przygotowaliśmy informacje o faunie i florze otoczenia szkoły, dostępne poprzez kody QR, umieszczone na boisku szkolnym.
Sukces ma wiele matek, my serdecznie dziękujemy Fundacji Anwil za przyznanie grantu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku, a także Kingi Twardzik, Moniki Linowieckiej, nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika we Włocławku - p. Agnieszce Brzostowicz, Magdalenie Kwiatkowskiej i Oldze Sierakowskiej za wsparcie i zaangażowanie w realizację tego projektu. Wasza pomoc była nieoceniona i przyczyniła się do skutecznej realizacji naszych działań ekologicznych.
Anita Perlikowska - koordynator projektu
Konkurs recytatorski
WYGRALIŚMY!!!
Konkurs recytatorski "O ks. Jerzym wierszem" się nie odbędzie. Taką wiadomość otrzymaliśmy w poniedziałek, 16 października. Na szczęście, cuda się zdarzają i już następnego ranka, organizatorzy poinformowali szkołę o przywróceniu konkursu.
O tym, jak ważną postacią dla naszego miasta jest bł. Jerzy Popiełuszko, należy mówić jak najczęściej. Męczennik naszych czasów, który oddał życie za Prawdę.
Tym bardziej cieszy fakt, że uczniowie naszej szkoły tak licznie wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu.
Jurorzy byli jednomyślni. Martyna Borkowska, z klasy 2E - zgłoszona do konkursu przez p. Joannę Zając zaledwie dzień wcześniej - zajęła III miejsce w kategorii szkół średnich oraz klas 7-8. Prezentowany przez nią wiersz Anny Kamieńskiej "Przed grobem księdza Jerzego" zrobił naprawdę spore wrażenie. Jednak największym zaskoczeniem była główna nagroda dla Wiktorii Kułakowskiej z klasy Id. Utwory w jej wykonaniu "Myśleli" oraz "Tak się nie umiera" okazały się bezkonkurencyjne.
Wiktorię wspierali koledzy i koleżanki z klasy. Włączone latarki w ich telefonach z daleka wyglądały jak świeczki. Miało to szczególne znaczenie zwłaszcza w kontekście nadchodzącej uroczystości Wszystkich Świętych.
WIKTORII I MARTYNIE - GRATULUJEMY!!!