369 listów w ramach akcji "Maraton Pisania Listów"

Utworzono: poniedziałek, 10, December 2018

Jak co roku około 10 grudnia w wielu państwach świata organizowany jest Maraton Pisania Listów Amnesty International. Także w naszej szkole 7 grudnia można było pisać listy w obronie praw człowieka. Akcja rozpoczęła się o godzinie 12.00 i trwała do godziny 18:30. W maratonie mogła wziąć udział każda osoba, której łamanie praw człowieka nie jest obojętne i chce wyrazić swój sprzeciw.

Co roku Amnesty identyfikuje i sprawdza wszystkie przypadki osób, które są zagrożone lub potrzebują solidarności i sprawiedliwości, a następnie wybiera około dziesięciu najpoważniejszych przypadków łamania praw człowieka, w sprawie których mamy możliwość zająć stanowisko właśnie podczas akcji Maratonu Pisania Listów. W tym roku zostało wybranych dziesięć spraw dotyczących obrończyń praw człowieka.  Listy można było napisać w sprawie m.in:
- zaatakowania kobiety, która wpiera prawa osób LGBTIQ+ z Ukrainy
- kobiety walczącej o prawa osób z niepełnosprawnościami z Kirgistanu
- kobiety prześladowanej i uwięzionej za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci w Iranie
- domagania się sprawiedliwości dla kobiety zamordowanej za nieustraszoną walkę o prawa innych
- młodej dziewczyny prześladowanej za wspieranie ludzi z najbiedniejszych rejonów Wenezueli

W tym roku również pojawiła się sprawa dotycząca pilnej interwencji w Polsce. Z naszego kraju pochodzi sprawa 14 kobiet zaatakowanych i brutalnie pobitych podczas Marszu Niepodległości. Żaden z oprawców do tej pory nie został ukarany ani przesłuchany przez policję. W naszej szkole Maraton Pisania Listów zorganizowała Elżbieta Kamińska, opiekunka szkolnej grupy Amnesty International we współpracy z Agnieszką Woźniak, nauczycielem historii i WOS.