Aktualności

Uczymy się języka włoskiego

Utworzono: wtorek, 20, November 2018

Z inicjatywy uczniów klas 2 odbyła się interesująca lekcja języka włoskiego. Celem zajęć było poznanie słownictwa z zakresu żywienia, propagowanie zdrowego trybu odżywiania i kreatywności, poznanie kultury tego obszaru językowego oraz trenowanie kompetencji czytania ze zrozumieniem w języku obcym i komunikowania się w języku obcym oraz ojczystym.


Była to doskonała okazja, by młodzież zmierzyła się z zadaniem najpierw odnalezienia przepisu kulinarnego w języku włoskim - ku temu uczniowie wertowali internetowe strony włoskie, - odczytania przepisu, dokonania tłumaczenia i zrealizowania go.  Wyniki ich pracy były zaskakująco „squisiti” {pyszne – przyp.}! Na naszym stole znalazły się w przeważającej ilości – z przyczyn technicznych- „antipasti freddi” {zimne przekąski- przyp.} między innymi: BRUSCHETTA, TRAMEZZINI, NIBBLE, PIADINE, PANINI, PIZZETTE, BISCOTTI AL LIMONE, TIRAMISÙ, INSALATA CAPRESE i oczywiście PASTA! Potrawy przybierały ciekawe barwy, bywałe czasem trójkolorowe niczym “bandiera italiana” {flaga włoska- przyp.} i zaskakujące formy: mini szaszłyki z mozzarellą.
Będziemy kontynuować podobne działania naszych utalentowanych uczniów, bo wszem wiadomo, że najcelniej trafia się „przez żołądek do serca” albo z serca do języka, a może dlatego, że „L`appetito vien mangiando” {„Apetyt rośnie w miarę jedzenia”- przyp.}. Brawa należą się także rodzicom za to, że pozwolili na takie eksperymenty kulinarne!
MOLTE GRAZIE, SIETE BRAVISSIMI !!!!
Ciąg dalszy nastąpi......
Anita Perlikowska