100 lecie Niepodległości

Utworzono: środa, 14, March 2018

Szkolny Konkurs Recytatorski - "100 lat wolnej Polski – pamiętamy..."

 
Utworzono: poniedziałek, 12, November 2018

5 listopada 2018 r. uczniowie Naszej Szkoły, którzy wcześniej zadeklarowali udział w konkursie recytatorskim o charakterze patriotycznym, przedstawili wybrane utwory  w swoich ciekawych interpretacjach.

Ocenie podlegał zarówno dobór repertuaru jak i kultura słowa oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Ponadto ważny też był ogólny wyraz artystyczny.
Po wysłuchaniu wszystkich recytacji jury wyłoniło zwycięzców. I miejsce zdobyła Katarzyna Jaroszewska z klasy ID, która zaprezentowała wiersz własnego autorstwa pt. "Kajdany cierpienia”.
Wyróżnienie otrzymała Sara Pasturczak z klasy IC recytująca wiersz W. Szymborskiej pt. "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” oraz Zuzanna Nowak uczennica  klasy IIE, która przedstawiła swoją interpretację wiersza K.K. Baczyńskiego pt. "Mazowsze”.

Konkurs dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń estetycznych i pokazał w poetycki sposób patriotyzm młodych ludzi – XXI wieku.

Organizatorkami konkursu były polonistki –  mgr Marzena Skierska i  mgr Joanna Zając.

Kajdany cierpień

Nie wiem jak jest po drugiej stronie,

gdzie bolesna historia ojczyzny spoczywa.

Tam, gdzie miłość z udręką się przenikała

i Bulwar oglądał jej konanie;

A obraz nędzy wyrył piętno w sercach dusz

przejrzystych!

 

Nie wiem jak jest po drugiej stornie,

gdzie kajdany cierpień wżynały się w delikatną powłokę.

Bojowość kochającego patrioty wznosiła ku niebiosom,

ażeby wróg w przepaść upadł.

Gdzie ojczyzna między trzech zaborców rozbita,

miała zostać przez Polaków odbita!

 

Nie wiem jak jest po drugiej stronie,

gdzie każdy puzzel trzeba ułożyć w jeden pejzaż przyszłości.

Gdzie krwi plamy wyrażają poświęcenie dzielnych herosów,

a pamięć o nich stanowi retrospekcję do ważnych w sercu dat!

 

Nie wiem, jak jest po drugiej stronie, bo nigdy tam nie byłam…

Nie widziałam światła cienia.

Nie doznałam razem z nią bólu, zgiełku, cierpienia…

Nie wąchałam biało-czerwonych kłosów zbóż tuż przy ziemi!

 

Dopiero dowiedziałam się, iż tu na Zazamczu i Briesen poległ,

że włocławianin walczył o wolność, honor i lud!

Gdzie Niemiec z Rosjaninem się przenikał,

tam stała silna polska straż,

A ona powtarzała: idź, wierz, walcz!

 

Dziś już wiem, iż w biegu polskiej historii były trudne chwile,

a wiele dusz spoczywa w kujawskiej mogile!

Nekropolie ich pamięci niosą krajobraz pięknego życia, piękniejszej śmierci.

 

Rok 1918  to czas opadnięcia kajdan cierpień,

 Wolności, refleksji, głośnego mówienia:  „Naprawdę mamy niepodległą”.

 

A wtedy: „Brzegiem Wisły  płynęła łódź, w niej siedział dobry Bóg,

ten który nawraca i miłosierdzie daje.

Każdy u niego rachunek założyć może,

Bo on czarne barwy widzi w kolorze.”

Ojczyzną moją – Polska – tematem tegorocznej edycji Konkursu Artystycznego „Młode Talenty II LO”

W roku szkolnym 2017/2018 odbyła się X edycja Konkursu Artystycznego „Młode Talenty II LO”. W ramach obchodów 100 lecia Niepodległości temat tegorocznej edycji brzmiał: Ojczyzną moją – Polska! Uczniowie mogli wyrazić swoją duszę w dwóch kategoriach: literackiej i graficznej. Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu są: Mateusz Tokarski z klasy 2C w kategorii poezja („Jak być wielkim?”), Jakub Bernaciak z klasy 2B w kategorii opowiadanie („Ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił”), Liliana Jędrzejewska z klasy 2B w kategorii fotografia („Bańkowy Toruń”). Ponadto jury przyznało wyróżnienia dla: Dominiki Góreckiej z klasy 1A w kategorii poezja („Niech wróci dawna Polska”), Zuzanny Nowak z klasy 1E w kategorii opowiadanie („Są rzeczy, za które warto walczyć”), Marzeny Wysockiej z klasy 2B w kategorii fotografia („Kujawy moją małą ojczyzną”). Najlepsze prace zostały umieszczone na wystawie (I piętro). 

Wykład Prezydenta Marka Wojtkowskiego w II LO

21 marca 2018 r w murach naszego liceum gościliśmy prezydenta naszego miasta, Pana Marka Wojtkowskiego, który wygłosił prelekcję na temat: "Pierwsze lata Niepodległej Polski". Spotkanie zostało poszerzone o pytania uczniów dotyczące historii i czasów współczesnych w naszym mieście.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych

W ramach 100-lecia Niepodległości dnia 7 marca klasy Ic i Ie zwiedziły Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Znajduje się ono w budynku dawnego więzienia carskiego, którego więźniem był sam Józef Piłsudski.

Obok zwiedzania stałej wystawy "Drogi do Niepodległej 1791-1921"’ młodzież uczestniczyła w lekcji "Żołnierze chwytają za broń!", prezentującej mundury oraz broń żołnierzy i powstańców polskich w walce o wolną Polskę.

Wycieczkę zorganizowały panie A. Woźniak i L. Zbroszczyk.

Zdjęcia (link)