Osiągnięcia społeczne

Utworzono: niedziela, 29, September 2013

 

Rok szkolny 2019/2020

 

Narodowe Czytanie 2019

 

7 września 2019 roku młodzież z klas: I e, I j, I g , III a, i III c  wzięła udział w Narodowym Czytaniu w Bibliotece Pedagogicznej KPCEN oraz w Teatrze Impresaryjnym im. W. Gniazdowskiego we Włocławku. W tym roku czytano osiem nowel polskich z okazji ósmej edycji ogólnopolskiej akcji pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Były to: „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Rozdziobią nas kruki i wrony …” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków ” Bruna Schulza. W Bibliotece Pedagogicznej młodzież chętnie włączyła się w grupowe czytanie lektur. Obejrzeliśmy wystawę okolicznościową oraz film „ Katarynka”. Natomiast w Teatrze Impresaryjnym fragmenty utworów zaprezentowali m.in. aktorzy z Teatru Ludzi Upartych oraz uczniowie z włocławskich szkół.

 

„Mimo choroby żyj normalnie"

 

20 września uczniowie naszej szkoły we współpracy z Włocławskim Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych "Eurointegracja” zorganizowali promocję zdrowego stylu życia w ramach projektu „Mimo choroby żyj normalnie". Zdrowe odżywianie w codziennym życiu jest niezwykle istotne. Polskie społeczeństwo, według różnych badań, coraz częściej cierpi na otyłość. Szybki tryb życia i fast-foody negatywne wpływają na nasz organizm. Edukacja w tym zakresie również jest istotna. Dlatego podopieczni stowarzyszenia oraz uczniowie „Kopernika” przygotowali wspólnie zdrowe posiłki z wykorzystaniem warzyw i owoców.

 

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

 

Włączając się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji (30 IX – 06 X 2019), uczniowie klasy 1J przygotowali wystawę dotyczącą specyficznych trudności w uczeniu się (dysleksji, dysgrafii, dysortografii, dyskalkulii). Zorganizowano szkolny konkurs na małą formę literacką „Z pamiętnika dyslektyka” przeznaczony dla uczniów posiadających opinie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej stwierdzające dysleksję i dysortografię.

 

Noc Bibliotek 2019

 

5 października 2019r. młodzież z klasy I B, I E oraz I J  wzięła udział w V ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” w Bibliotece Pedagogicznej KPCEN. Tegoroczna edycja wieczorno-nocnej imprezy odbyła się pod hasłem „ ZNAJDŹMY WSPÓLNY JĘZYK”. Odbyliśmy podróż od przeszłości do przyszłości. Zaprezentowana została bogata kultura naszego regionu, gwara kujawska , nowoczesna biblioteka, nowe technologie oraz książki z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością. W ramach tego wielkiego święta promującego biblioteki i czytelnictwo odwiedziliśmy również Miejską Bibliotekę Publiczną, w której zaprezentowany został interesujący program o charakterze artystycznym, literackim i teatralnym.

 

"Różowa wstążeczka" w II LO

 

25 października uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika we Włocławku wzięły udział w akcji „Różowa wstążeczka”. Celem programu jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz uświadamianie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna a one same powinny zadbać o swoje zdrowie.

 

Turniej sportowo-patriotyczny

 

9 listopada na Hali Mistrzów odbył się Turniej Sportowo-Patriotyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Eurointegracja oraz Urząd Miasta Włocławek, na którym nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Dziewczęta wspaniale bawiły się podczas sportowej rywalizacji, którą ukończyły, otrzymując puchar oraz indywidualne nagrody.

 

28. Finał WOŚP

 

10 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbył się koncert charytatywny na rzecz WOŚP z okazji 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas koncertu uczniowie mieli okazję zobaczyć występy:

 

  • zespołu rockowego Arsenał;
  • taniec brzucha w wykonaniu Agnieszki „Leyli” Świeczkowskiej;
  • zespołu tanecznego Kujawy w wykonaniu min. uczniów naszego liceum : Jakuba Brzezińskiego z kl. I G, Sabiny Ćwikowskiej z kl. I F , Doroty Fabisiak z kl. I F, Kamili Kowalewskiej z kl. I I oraz Dominiki Mujty z kl. I I;
  • Zuzanny Wiśniewskiej – hip - hop;
  • zespołu tanecznego „Puls”;
  • V-ce Mistrzów Świata w mini formacji hip - hop JWDS ( w tym uczennicy naszej szkoły Zuzanny Bartczak z kl. I e);
  • układu tanecznego „Gwiazd Kopernika” w wykonaniu uczennic z klasy I e: – (Elizy Balewskiej, Martyny Kwaśniewskiej , Oliwi Feter, Martyny Kowalewskiej, Katarzyny Paluszkiewicz).

 

Ponadto podczas koncertu odbywały się liczne licytacje kuponów specjalnie przygotowanych przez nauczycieli, voucherów do salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz koszulka zawodnika z Klubu Anwil. W trakcie imprezy można było zasilić puszkę WOŚP, kupując ciasta przygotowane przez uczniów oraz losy w loterii fantowej. W sumie zebraliśmy 4549,09 zł.

 

Krew najcenniejszym darem

 

17 lutego w naszej szkole odbył się pobór krwi. Nasi uczniowie dzielnie stanęli przed tym trudnym zadaniem i razem oddali 8,5 litra krwi. Dziękujemy uczniom klas 3B, 3C, 3E, 3F, a przede wszystkim 3D, która najliczniej stawiła się, aby pomóc chorym potrzebującym krwi.

 

Działania szkolnej  grupy Amnesty International 

 

W tym roku wzięliśmy udział w projekcie „Silence hate- wyłącz nienawiść. Zmiana języka może zmienić świat”. Projekt SILENCE HATE jest międzynarodowym projektem edukacyjnym finansowanym ze środków Komisji Europejskiej i realizowanym przez parterów z 6 krajów: Belgii, Cypru, Grecji, Polski, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ma na celu podniesienie świadomości na temat wagi przeciwdziałania mowie nienawiści.

 

https://amnesty.org.pl/co-robimy/edukacja/silence-hate/

 

We wrześniu grupa 20 uczniów uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez aktywistów Amnesty International. Pierwszego dnia młodzież zapoznała się z planem zajęć, wzięła udział w warsztatach integracyjnych i warsztatach na temat mowy nienawiści. Zajęcia prowadził Miłosz Herka- edukator. Drugi dzień poświęcony był teorii filmowej i językowi filmu. Prowadzącym zajęcia był Piotr Ziębakowski- fotograf i filmowiec. Następnie uczniowie tworzyli scenariusz filmu na temat mowy nienawiści. Trzeciego dnia powstały: film, spot reklamowy projektu oraz spot reklamujący tematykę uchodźczą. Aktorami, operatorami zdjęć i dźwiękowcami byli uczniowie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=2Rv54ZPKUsI

 

https://www.youtube.com/watch?list=PLWXi_DX49NDynIMI6ickRdcRwBuP8j1a_&v=cU46MvBNnjE

 

https://www.youtube.com/watch?v=6LybcjPs2zw

 

W listopadzie spotkaliśmy się w Warszawie na konferencji na temat projektu- https://amnesty.org.pl/konferencja-silence-hate-wylacz-nienawisc-2/

 

Odbyły się warsztaty i debata ekspercka z udziałem dziennikarzy. Obejrzeliśmy także filmy, stworzone przez młodzież w ramach projektu oraz filmy i akcje dziennikarzy zaangażowanych w projekt. W grudniu, jak zawsze, przygotowaliśmy Maraton Pisania Listów Amnesty International. Napisaliśmy 288 listów.

 

Rok szkolny 2018/2019

 

Narodowe czytanie 2018 

 

8 września młodzież z klas IIa i IIIc wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe kartki, a osoby, które przyniosły swoje egzemplarze, miały możliwość oznakowania swojego tomu pieczęcią „Narodowe Czytanie 2018”. Dodatkowo egzemplarz „Przedwiośnia” otrzymaliśmy do naszej biblioteki szkolnej.

 

Oprócz wspólnego czytania zorganizowano również m.in : wystawę prac plastycznych dzieci z włocławskich przedszkoli „Szklane domy”, literacki quiz wiedzy o „Przedwiośniu”, chodnikowe mozaiki, czyli tworzenie tematycznych rysunków kredą. Na zakończenie mogliśmy skosztować pysznej grochówki.

 

W związku z akcją w czytelni II Liceum Ogólnokształcącego przygotowano interesującą wystawę prezentującą najciekawsze egzemplarze „Przedwiośnia” ze zbiorów biblioteki szkolnej.

 

Krew ratuje życie 

 

27 września w naszej szkole odbyła się zbiórka krwi. Wszystkie osoby pełnoletnie, w naszym przypadku tegoroczni maturzyści, mieli możliwość podzielić się z potrzebującymi tym, co najcenniejsze, czyli własną krwią. Wiemy, że krwi nie da się wyprodukować, a jest niezmiernie potrzebna ludziom po wypadkach i w czasie różnych operacji. Nasi maturzyści wiedzą, że krew ratuje życie, dlatego wykazali się niezwykłą empatią i dużą świadomością. 27 osób oddało krew potrzebującym. 

 

"Różowa wstążeczka" w II LO 

 

23 października uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika we Włocławku wzięły udział w akcji „Różowa wstążeczka”. Celem programu jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz uświadamianie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna a one same powinny zadbać o swoje zdrowie.

 

BIG RED BUS przeciwko współczesnemu niewolnictwu 

 

W ramach kampanii „Włocławek przeciw przemocy” 27 listopada uczniowie klasy III F wzięli udział w akcji informacyjno – edukacyjnej na temat zagrożeń związanych ze współczesnym niewolnictwem i odwiedzili BIG RED BUS. Celem akcji jest podnoszenie świadomości społecznej oraz ochrona potencjalnych ofiar przed różnymi formami wykorzystywania składającymi się na współczesne niewolnictwo – handel ludźmi. Kampania organizowana była przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wraz z MSWiA, Fundacją LaStrada, Armią Zbawienia, polską Policją, Strażą Graniczną, we współpracy z Wojewódzkim Zespołem ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi przy Wojewodzie Kujawsko – Pomorskim oraz przy wsparciu Urzędu Miasta Włocławek.

 

369 listów w ramach akcji "Maraton Pisania Listów" 

 

Jak co roku około 10 grudnia w wielu państwach świata organizowany jest Maraton Pisania Listów Amnesty International. Także w naszej szkole 7 grudnia można było pisać listy w obronie praw człowieka. Akcja rozpoczęła się o godzinie 12.00 i trwała do godziny 18:30. W maratonie mogła wziąć udział każda osoba, której łamanie praw człowieka nie jest obojętne i chce wyrazić swój sprzeciw. Co roku Amnesty identyfikuje i sprawdza wszystkie przypadki osób, które są zagrożone lub potrzebują solidarności i sprawiedliwości, a następnie wybiera około dziesięciu najpoważniejszych przypadków łamania praw człowieka, w sprawie których mamy możliwość zająć stanowisko właśnie podczas akcji Maratonu Pisania Listów. W tym roku zostało wybranych dziesięć spraw dotyczących obrończyń praw człowieka. Listy można było napisać w sprawie m.in:
- zaatakowania kobiety, która wpiera prawa osób LGBTIQ+ z Ukrainy
- kobiety walczącej o prawa osób z niepełnosprawnościami z Kirgistanu
- kobiety prześladowanej i uwięzionej za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci w Iranie
- domagania się sprawiedliwości dla kobiety zamordowanej za nieustraszoną walkę o prawa innych
- młodej dziewczyny prześladowanej za wspieranie ludzi z najbiedniejszych rejonów Wenezueli
W tym roku również pojawiła się sprawa dotycząca pilnej interwencji w Polsce. Z naszego kraju pochodzi sprawa 14 kobiet zaatakowanych i brutalnie pobitych podczas Marszu Niepodległości. Żaden z oprawców do tej pory nie został ukarany ani przesłuchany przez policję. 

 

Polka Niepodległa! 

 

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do realizacji projektu CEO ,, Solidarna szkoła’’. Działania podejmowane w ramach programu mają dostarczyć wiedzę na temat przemian demokratycznych w Polsce i Europie w drugiej połowie XX wieku, a przede wszystkim motywować do zaangażowania się na rzecz idei solidarnościowych. W pierwszym półroczu realizowaliśmy ścieżkę ,, Polka Niepodległa’’. W ten sposób zwróciliśmy uwagę na fakt, że historię pisały też kobiety i odgrywały ważną rolę w opozycji PRL.

 

,,Odważni i roztropni’’ 

 

W ramach działań związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, młodzież naszej szkoły wzięła udział w projekcie ,,Odważni i roztropni’’.W ramach projektu w wybranych klasach przeprowadzone zostały zajęcia ukazujące postawy patriotyczne uczestników walk o niepodległą Polskę. Zwieńczeniem projektu była wystawa zaprezentowana w holu szkoły. 

 

Tydzień życzliwości 

 

Działania szkoły w ramach tygodnia życzliwości w dniach 11- 15.03.2019:
1. 11.03- wywieszenie w szkole na korytarzach materiałów- plakatów informacyjnych, plakatów Amnesty International i Centrum Edukacji Obywatelskiej przeciwko mowie nienawiści i hejtowi, bilbordów wypracowanych przez szkołę wcześniej w ramach międzynarodowego projektu „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka”.
2. 11.03- przygotowanie przez młodzież wystawy fotograficznej „Młodzież Kopernika przeciwko mowie nienawiści. Czy naprawdę chcesz żyć w takim świecie ?” (zdjęcia obraźliwych, pełnych nienawiści napisów w przestrzeni publicznej).
3. 12-13.03 - akcja „Podaruj innym dobre słowo”, polegająca na przygotowaniu gotowych do pobrania wydrukowanych życzliwych słów, zwrotów, zdań i przekazaniu ich wybranym osobom- „Ogłoszenie z pozytywną treścią”.
4. 12.03- rozdawanie ulotek „Słowa to czyny” (informacje na temat, czym jest mowa nienawiści i hejt oraz co można zrobić).
5. 12.03- wpisywanie przez uczniów w przygotowany szablon „mowy miłości”.
6. 14-15.03- „Solidarna Szkoła”- akcja „Podziel się tym, co masz, a nie jest Ci potrzebne”- wymiana między uczniami zbędnych rzeczy, które mogą przydać się komuś innemu, tj. np. ubrania, książki, nietrafione prezenty.
7. 4-15.03- przeprowadzenie przez wychowawców i pedagogów we wszystkich klasach zajęć/warsztatów na temat mowy nienawiści.

 

Pomoc dla Etiopczyków 

 

Wkrótce personel Wojewódzkiego Szpitala we Włocławku wyjedzie na misję do Etiopii. W związku z tym 20 marca uczniowie klasy II B przekazali zebrane przez wszystkich uczniów naszego liceum dary dla Etiopczyków.

 

Ośmiu Wspaniałych 

 

28 marca w Urzędzie Miasta Włocławek odbyła się uroczysta gala podsumowująca lokalną edycję Konkursu "Ośmiu Wspaniałych"

 

W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych łącznie 34 wolontariuszy oraz 4 grupy z 14 włocławskich szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych. Wśród uczestników wyróżniono uczennicę naszej szkoły Alicję Wojciechowską.

 

1000 książek na zdrowie 

 

1 kwietnia młodzież naszego liceum – klasa II b wzięła udział w akcji zorganizowanej przez KK Anwil Włocławek i przekazała książki zebrane przez naszych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły dla dzieci ze szpitala we Włocławku.

 

Niepodległa, bo Solidarna

 

W ramach projektu ,,Solidarna szkoła’’ w tym semestrze skupiliśmy się na przypomnieniu uczniom inicjatyw powstałych po roku 1918 r. realizujących ideę samopomocy, solidarności międzyludzkiej i historii ruchu spółdzielczego. Efektem naszej pracy są plakaty i prezentacja dostępna na platformie thinglink.com pod adresem https://www.thinglink.com/card/1171414135192158210.

 

Projekt "Zwolnieni z teorii"

 

Od września 2018 roku grupa uczniów z naszej szkoły podjęła się realizacji projektu społecznego własnego pomysłu, realizowanego za pośrednictwem platformy "Zwolnieni z teorii”. Uczniowie musieli wykazać się zaradnością, pokonywać przeszkody, naprawiać błędy, samodzielnie załatwiać formalności i nawiązać kontakt z potencjalnymi partnerami. Nasz projekt nosił nazwę "Clean Dog" i miał na celu zachęcić mieszkańców naszego miasta do sprzątania po swoich psach. Dzięki pracy zespołowej udało się ukończyć projekt, finalizując działania happeningiem na terenie miasta i tworząc fanpage na Facebooku. Całość poprzedzało przygotowanie ulotek, transparentów, sztucznych odchodów, zebranie grupy manifestacyjnej, czyli pełnych entuzjazmu uczniów naszej szkoły. Na koniec naszej pracy zostaliśmy zaproszeni na wielką Galę - Finał "Zwolnionych z teorii", na której oprócz poznania ludzi o podobnych celach, wartościach i zainteresowaniach, mogliśmy być świadkami wielkich przemówień i przedstawień nagrodzonych projektów.

 

 

 

Rok  szkolny 2017/2018

 

Narodowe Czytanie „Wesela” Wyspiańskiego 

 

2 września 2017r. odbyło się narodowe czytanie "Wesela". Do akcji włączyli się nasi uczniowie, którzy przeczytali kilka scen I Aktu dramatu Wyspiańskiego. Młodzież wzięła także udział w warsztatach "Weselmy się Weselem", przygotowanych przez muzyków, którzy na żywo stworzyli aranżację utworu do fragmentu "Wesela”.

 

Udział w akcji "BohaterON"

 

11 września 2017r. klasy 1c oraz 2f wzięły udział w akcji BohaterON: „Wyślij kartkę do Powstańców Warszawskich”,  która miała miejsce w Klubie „Stara Remiza” we Włocławku. Akcja BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek rozprowadzanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

 

Maraton Pisania Listów

 

9 grudnia2017r. odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów – coroczna międzynarodowa akcja pod patronatem Amnesty International. W tym roku uczestnicy maratonu pomagali dziesięciorgu bohaterom z różnych krajów: Finlandii, Chin, Turcji, Egiptu, Czadu, Madagaskaru, Bangladeszu, Izraela, Jamajki i Hondurasu. Pisaliśmy listy w obronie ludzi, którzy zostali poddani różnego rodzaju represjom, a nasza korespondencja trafiła do władz decydujących o ich losie. Co roku dzięki akcji udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Maraton porusza, bowiem machinę międzynarodową - o więźniach pisze prasa na całym świecie, ich sprawami interesuje się ONZ. Jeden list nie ma dużej siły przebicia, co innego, jeśli są ich tysiące, a wśród nich także i naszego autorstwa. Mamy nadzieję, że przyłączając się do akcji, nie tylko jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie, ale także realnie wspieramy osoby niesłusznie represjonowane.

 

Udział w akcji „Rodacy Bohaterom” 

 

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do cyklicznej akcji "Rodacy Bohaterom". Jej celem jest pomoc naszym rodakom mieszkającym na Kresach Wschodnich. Są to osoby, które kiedyś narażały swoje życie za naszą Ojczyznę, a dziś żyją w biedzie i zapomnieniu. 19 stycznia 2018 r. zakończyliśmy zbiórkę darów dla Polaków na Kresach Wschodnich. W ramach akcji zebraliśmy prawie 40 kg cukru, po dwa kartony makaronu i herbaty, karton kaszy, ryżu, mąki, kawy i czekolady.

 

Krew ratuje życie 

 

20 marca 2018r. w naszej szkole odbyła się zbiórka krwi. Wszystkie osoby pełnoletnie, czyli tegoroczni maturzyści oraz pełnoletni uczniowie klas II mieli możliwość podzielić się z potrzebującymi tym, co najcenniejsze, czyli własną krwią. Wiemy, że krwi nie da się wyprodukować, a jest niezmiernie potrzebna ludziom po wypadkach i w czasie różnych operacji. Nasi uczniowie doskonale wiedzą, że krew ratuje życie, dlatego też wykazali się niezwykłą empatią i dużą świadomością. Krew oddało ponad 40 osób - zebrano 18,5 litra krwi. 

 

Lekcje pierwszej pomocy dla maluchów

 

Uczniowie klasy II D o profilu medyczno-farmaceutycznym odwiedzili kilka oddziałów przedszkolnych, by uczyć dzieci czynności, jakie należy wykonać w ramach pierwszej pomocy.

 

Współpraca z EUROINTEGRACJĄ 

 

 

 

9 czerwca  odbyła się V Olimpiada Hefajstosa dla osób niepełnosprawnych zorganizowana przez Stowarzyszenie Eurointegracja. Nasi uczniowie kolejny raz pokazali, że środowisko niepełnosprawnych jest im bliskie i przygotowali wspaniałą oprawę artystyczną.

 

Rok szkolny 2016/2017

 

V Edycja Narodowego Czytania 

 

Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika po raz piąty wzięła udział w Akcji Narodowe Czytanie. W tym roku 3 września odbyło się czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Uczniowie „Kopernika” pod opieką pani Elżbiety Kamińskiej i pani Anety Dziwulskiej wzięli udział w imprezach organizowanych na terenie naszego miasta. Najpierw uczestniczyliśmy we wspólnym czytaniu, które odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli. Następnie gościliśmy na Bulwarach, gdzie odbyło się wielogodzinne czytanie powieści zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Teatr Impresaryjny i Centrum Kultury „Browar B”. W II LO przygotowano wystawę prezentującą najciekawsze egzemplarze „Quo vadis” ze zbiorów biblioteki szkolnej.

 

 

 

Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka 

 

W dniach 8.09-10.09 dwie nauczycielki z naszej szkoły: pani Elżbieta Kamińska i pani Agnieszka Brzostowicz wraz z pięcioosobową grupą młodzieży uczestniczyły w szkoleniu i konferencji podsumowującej dwuletni międzynarodowy projekt Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka. Podczas Konferencji w Warszawie w siedzibie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń wręczono statuetki Szkoły Przyjaznej Prawom Człowieka. 

 

Nasza szkoła jest jedną z 5 szkół, które jako pierwsze w Polsce otrzymają ten tytuł. Konferencję poprzedziło dwudniowe szkolenie przedstawicieli/ek projektowych grup roboczych z pięciu szkół biorących udział w projekcie, które odbyło się w Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnym Promenada w Białobrzegach. Szkolenie było wspaniałą okazją do wspólnego spotkania, wymiany doświadczeń i zastanowienia się nad kolejnymi zadaniami, których celem będzie propagowanie szeroko pojętych praw człowieka, przeciwdziałanie przemocy i bullyingowi.

 

 

 

Program „PoczytajMy” 

 

W tym roku szkolnym uczniowie klasy II e i III e wezmą udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMy”. W ramach projektu młodzi ludzie przy wsparciu opiekuna tworzą klub czytelniczy i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka. Zamierzamy więc nawiązać współpracę z osiedlowymi przedszkolami i szkołami podstawowymi. Wspólne czytanie książek jest szansą na zaangażowanie się młodzieży w działania na rzecz innych oraz na propagowani czytelnictwa. Po lekturze zadaniem młodzieży Kopernika będzie przygotowanie wspólnej zabawy, zajęć plastycznych, inscenizacji.

 

Program „PoczytajMy”:

 

• Wspiera rozwój dzieci: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata.

 

• Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi.

 

• Kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi. 

 

• Pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.

 

Opiekunem projektu i klubu czytelniczego jest nauczycielka języka polskiego pani Elżbieta Kamińska. 

 

 

 

"Włącz się. Młodzi i media" 

 

Dziewięcioro uczniów z klasy III e: Dominika Radzimska, Agnieszka Hęsiak, Gabriela Piotrowska, Marta Błaszczyk, Kamil Męczekalski, Patryk Wycichowski, Adam Czerwiński, Bartłomiej Wojtasik, Remigiusz Kujawa bierze udział w kursie e-coachingowym "Włącz się. Młodzi i media" organizowanym prze Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

 

 

"The Right to Love" 

 

Martyna Drzewiecka - uczennica naszej szkoły dostała się do międzynarodowego projektu Amnesty International "The Right to Love". Program realizuje młodzież z trzech krajów: Polski, Niemiec i Bośni, a jego inicjatorem jest organizacja Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży. Pierwszy obóz szkoleniowy miał miejsce w Warszawie, Berlinie i Hamburgu. W kwietniu młodzież spotka się w Bośni i Hercegowinie.

 

 

 

Konkurs "Szkolny klub wolontariatu"

 

Rok szkolny 2016/2017 jest rokiem wolontariatu. W związku z tym szkoła przystąpiła do konkursu "Szkolny klub wolontariatu", organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Zadaniem szkoły jest realizacja przewidzianych w konkursie zadań. Więcej informacji na stronie www.wolontariatwszkole.pl oraz w zakładce Szkolny Klub Wolontariatu.

 

Rok szkolny 2015/2016

 

Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka 

 

Nasza szkoła, jako jedna z 5 szkół w Polsce, uczestniczy od zeszłego roku szkolnego w międzynarodowym projekcie „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka” wraz ze szkołami z Włoch, Irlandii i Portugalii. W ramach projektu odbywają się warsztaty antydyskryminacyjne dla każdej klasy i szkolenia dla Rady Pedagogicznej, pracowników obsługi i administracji.

 

Powołany zespół opracował strategię i harmonogram działań na ten rok.

 

W związku z projektem Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Ćwikowska uczestniczyła 14 października w konferencji prasowej w Warszawie. Koordynatorką projektu w szkole jest Elżbieta Kamińska, która wraz z młodzieżą uczestniczyć będzie w obozie szkoleniowym w Palermo na Sycylii w dn. 7-13.11.2015. Spotkanie to służyć będzie wymianie doświadczeń i pomysłów związanych z promowaniem praw człowieka i tolerancji oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji.

 

 

 

„Na różowo o profilaktyce” 

 

Październik to miesiąc, w którym szczególną uwagę poświęca się profilaktyce raka piersi. II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika włącza się w ogólnopolską akcję już od 8 lat. Wzorem lat ubiegłych uczennice naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu z położną, która mówiła o czynnikach ryzyka i zapobieganiu nowotworom piersi, a co najważniejsze zachęcała do samokontroli. Tym razem w myśl hasła „Rok otwartej szkoły” ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, akcja ta została przeniesiona w środowisko lokalne. Uczniowie opuścili progi szkoły, kierując swoje kroki na osiedle Zazamcze. 100 ulotek i 100 balonów stało się znakiem rozpoznawczym tej akcji, zachęcającej kobiety do badań. Happening spotkał się z niezwykle ciepłym odbiorem. „Zaróżowiło się” przed szkołą i na Zazamczu, a wszystko za sprawą działań naszych uczniów w nadziei na skuteczność propagowanej profilaktyki. Koordynatorem akcji były: pani Agnieszka Brzostowicz - wychowawca klasy o profilu aktywności twórczej, pedagog pani Joanna Wachuda i pielęgniarka szkolna pani Małgorzata Buze.

 

 

 

Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do projektu „Krokus” 

 

Projekt Krokus funkcjonuje na świecie już od wielu lat, a każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację. W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Projekt Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. W tym roku również nasi uczniowie z klas I e i II e zasadzą przy szkole żółte krokusy. Koordynatorkami projektu są panie: Elżbieta Kamińska i Agnieszka Brzostowicz.

 

 

 

Obóz szkoleniowy Amnesty International 

 

W dniach 6-13.11.2015 uczennice naszej szkoły: Aleksandra Małecka i Dominika Gospodarowicz wraz z nauczycielką Elżbietą Kamińską uczestniczyły w obozie szkoleniowym Amnesty International w Palermo na Sycylii w ramach projektu „Szkoła przyjazna prawom człowieka. Stop bullying.”

 

Na obozie spotkali się przedstawiciele 5 szkół z Polski, 6 szkół z Portugalii, 3 z Włoch i 3 z Irlandii oraz koordynatorzy ze wszystkich krajów. Celem warsztatów była integracja młodzieży, przełamywanie barier językowych, wymiana doświadczeń, zaplanowanie dalszych działań oraz dokonanie ewaluacji. Wspólnie przygotowaliśmy flash mob na placu teatralnym w Palermo. Zajęcia prowadzone były w różnych grupach: wspólnie, narodowych i międzynarodowych, uczniowskich i nauczycielskich.

 

Oprócz codziennych warsztatów uczniowie zwiedzili Rzym i Palermo, a po zakończeniu obozu piątkowe popołudnie spędzili na plaży w Mondello.

 

 

 

Maraton Pisania Listów Amnesty International 

 

12 grudnia 2015 roku (sobota) w godzinach 10.00-17.00 odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Uczestnicy maratonu pisali listy w obronie ludzi prześladowanych, torturowanych, skazanych; w obronie osób, których prawa człowieka są łamane. Organizatorami maratonu są: p. Elżbieta Kamińska i p. Norbert Skonieczny z Gimnazjum nr 3 we Włocławku. O bohaterach tegorocznego maratonu można przeczytać na stronie Amnesty International. 

 

 

 

Szlachetna paczka 

 

W grudniu 2015 roku wzięliśmy udział w akcji charytatywnej „Szlachetna paczka”. Szkolnym koordynatorem przedsięwzięcia była pedagog Elżbieta Politułło. Ogromne zaangażowanie młodzieży w przygotowanie darów dla wskazanej rodziny zostało docenione przez organizatorów akcji. Dzięki temu otrzymaliśmy specjalne podziękowanie.

 

 

 

WOŚP 

 

8 stycznia 2016 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika odbył się 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czasie finału miała miejsce zbiórka pieniędzy do puszek przeprowadzona wśród uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi II LO. Odbyła się również sprzedaż kanapek i sałatek przygotowanych przez klasy. Ukoronowaniem finału był koncert w którym udział wzięli: uczniowie II LO, absolwent Łukasz Bąkowski, Zespół Pieśni i Tańca Kujawy, grupa taneczna Rida da Riddim, Cheerleaderki z Anwil Dance Team.

 

 

 

Warsztaty fotograficzne 

 

W ramach projektu Amnesty International "Szkoła przyjazna prawom człowieka", który zakłada również rozwój pasji i zainteresowań uczniów, 14 stycznia 2016 roku odbyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez trenerki z Warszawy.

 

Zadaniem młodzieży było wypracowanie pomysłów oraz wykonanie zdjęć na bilbordy i plakaty promujące prawa człowieka i wyrażające sprzeciw wobec przemocy i dyskryminacji. Pomysły uczniów utrwalił na zdjęciach zaproszony na warsztaty fotograf Gazety Pomorskiej Wojciech Alabrudziński.

 

 

 

Konferencja w Wyższym Seminarium Duchownym z okazji Dnia Świętości Życia 

 

7 kwietnia 2016 roku w Wyższym Seminarium Duchownym odbył się diecezjalny Dzień Świętości Życia, podczas którego uczennice naszej szkoły, Olga i Bogna Łukomskie, otrzymały nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną pt. "Życie darem jest". Nagrodę wręczył pasterz Diecezji Włocławskiej biskup Wiesław Alojzy Mering.

 

 

 

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 

 

Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

 

 

 

Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka 

 

 

 

W ramach dwuletniego międzynarodowego projektu Amnesty International "Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka"- "Stop bullying" opracowana została Karta Zachowań, która obowiązywać będzie w naszej szkole. Zawiera ona zasady postępowania, zadania, cele i działania szkoły, mające na celu zapobieganie przemocy, agresji, dyskryminacji i bullyingowi. Karta Zachowań znajduje się w zakładce Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka.

 

 

 

Rok szkolny 2014/2015

 

Projekt „Szkoła przyjazna prawom człowieka” 

 

W tym roku szkolnym nasza szkoła, dzięki podejmowanym wcześniej działaniom i udziałowi w różnych projektach, została zaproszona przez Amnesty International do dwuletniego międzynarodowego projektu „Szkoła przyjazna prawom człowieka” jako jedna z pięciu szkół w Polsce i siedemnastu w Europie.

 

Projekt „Nienawiść. Jestem przeciw” 

 

Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej, biorąc udział w wielu projektach i akcjach. W tym roku szkolnym grupa uczniów we współpracy z CEO i szkołami z Norwegii realizuje projekt „Nienawiść. Jestem przeciw”, którego celem jest uwrażliwienie uczniów na „mowę nienawiści”.

 

Profilaktyka a Ty 

 

II LO uczestniczy w programie PaT, czyli Profilaktyka a Ty, którego celem jest propagowanie zdrowego i odpowiedzialnego trybu życia poprzez udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach kulturalnych.

 

Z tej okazji uczestniczyliśmy w dniach 24-25.04. w Kujawsko-Pomorskim Przystanku PaT w Toruniu. W ramach tego spotkania odbyła się „Noc Teatru”, w której udział wziął szkolny teatr „Światło”, prezentując spektakl „Świat- kombinat”. Teatr zaprezentował się także 1.06.2015 w Browarze B podczas dnia Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki, którego szkoła jest współorganizatorem. Tego dnia po spotkaniu w Browarze B młodzież przemaszerowała ulicami miasta, by zakończyć akcję zrywem wolnych serc i belgijką na Placu Wolności. Organizacją akcji z ramienia szkoły zajmuje się pani Elżbieta Kamińska.

 

Ośmiu Wspaniałych 

 

9 kwietnia odbyło się podsumowanie wyników V Lokalnej Edycji Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych. Podczas uroczystej gali w Urzędzie Miasta wręczono dzieciom i młodzieży srebrne i złote Ósemki.

 

Konkurs ma na celu nagrodzenie pracy młodych wolontariuszy. Laureatką konkursu z II LO została uczennica klasy 2 c Dominika Gospodarowicz, natomiast srebrne ósemki otrzymały Katarzyna Banasiak również z klasy 2 c oraz Klaudia Fydryszewska z klasy 1e.

 

Rok szkolny 2013/2014

 

Pani Elżbieta Kamińska, nauczycielka języka polskiego zajęła III miejsce w konkursie na prezentację multimedialną „Odkryj talent w swoim uczniu”, organizowanym przez Kujawsko - Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.

 

Nagrodę odebrała na konferencji „Odkryj talent w swoim uczniu - przykłady dobrych praktyk”. Prezentacja zawiera przykładowe działania w różnych obszarach i dotyczące różnych form aktywności uczniów oraz nauczyciela na przestrzeni ostatnich lat pracy w II LO im. M. Kopernika we Włocławku.

 

 Prezentacja multimedialna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogólnopolski Konkurs Amnesty International na projekt promujący prawa człowieka – szkolna grupa jako laureat. Obóz szkoleniowy Amnesty International. 

 

W dniach 9.09-13.09.2013 uczennice szkolnej grupy Amnesty International, działającej przy II LO im. M. Kopernika we Włocławku, uczestniczyły w obozie szkoleniowym zorganizowanym przez AI w ramach projektu „Prawa człowieka. Teraz ! To jest w Twoich rękach”.

 

Udział w warsztatach był nagrodą dla zwycięzców ogólnopolskiego konkursu na projekt dotyczący praw człowieka. 86 szkół z całej Polski przystąpiło do projektu, 16 szkół z Polski zaproszono do Międzywodzia koło Międzyzdrojów. Uczniowie i opiekunowie uczestniczyli w warsztatach szkoleniowych prowadzonych przez trenerów i edukatorów oraz działaczy Amnesty International. Uczniowie dowiedzieli się, jak pracować z grupą lokalną i mediami, jak przeprowadzić skuteczną akcję, jak zarządzać projektem. Poznali przykłady dobrych akcji i dobrych praktyk. Mieli spotkania z aktywistami różnych organizacji. Przygotowali akcję dotyczącą praw uchodźców. Opiekunem szkolnej grupy jest p. Elżbieta Kamińska.

 

Gala Wolontariatu Amnesty International 

 

5 grudnia 2013r. szkolna grupa Amnesty International działająca w II LO im. M. Kopernika we Włocławku uczestniczyła w Gali Wolontariatu w Warszawie na zaproszenie zarządu Amnesty International.

 

Na gali obecna była dyrektorka polskiego oddziału AI pani Draginja Nadażdin oraz prezeska zarządu AI pani Agnieszka Gałka. Na gali, zaproszona młodzież- laureaci projektu z całej Polski, przedstawiała swoje działania w ramach projektu „Prawa człowieka. Teraz ! To jest w Twoich rękach”. W dalszej części pani Martyna Markiewicz- koordynatorka aktywizmu AI zaprezentowała możliwości działania poza projektem, a zaproszeni edukatorzy i aktywiści prezentowali swoją działalność wolontariacką. Była to kolejna okazja do wymiany doświadczeń w działaniach na rzecz praw człowieka. Opiekunką szkolnej grupy AI w „Koperniku” jest p. Elżbieta Kamińska.

 

 

 

Koncert dla Moniki 

 

6 grudnia 2013r. w II LO im. M. Kopernika we Włocławku odbył się koncert charytatywny, z którego dochód przekazany został na rehabilitację naszej uczennicy Moniki, która kilka miesięcy temu uległa poważnemu wypadkowi.

 

W koncercie wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście. To jedno z wielu działań podjętych przez społeczność szkolną, by wspomóc Monikę w powrocie do zdrowia. W szkole zostanie zorganizowany także kiermasz ciast. Wydany będzie okazjonalny kalendarz oraz płyta z piosenkami wykonywanymi przez naszych uczniów i absolwentów.

 

 

 

Wernisaż 

 

13 grudnia 2013r. w II LO im. M. Kopernika odbył się wernisaż, mający na celu prezentację zdjęć, które znalazły się w wydanym okazjonalnie przez szkołę kalendarzu na rok 2014. Przygotowanie kalendarza to jedna z kilku akcji organizowanych w szkole, mających na celu zebranie środków finansowych na rehabilitację naszej uczennicy Moniki.

 

W sesji zdjęciowej do kalendarza wzięli udział nauczyciele szkoły. Inicjatorką i pomysłodawczynią projektu jest pani Agnieszka Brzostowicz - opiekunka Samorządu Szkolnego. 

 

 

 

Ośmiu Wspaniałych 

 

4 kwietnia 2014r. w Urzędzie Miasta we Włocławku odbyła się gala Lokalnej Edycji Samorządowego Konkursu Ośmiu Wspaniałych. W tym roku do eliminacji zostali zgłoszeni wolontariusze z 9 włocławskich szkół.

 

Nasze liceum reprezentowały 4 uczestniczki: Aleksandra Mirecka z klasy III B, Alicja Szydłowska z klasy II C, Patrycja Mosak z klasy III G oraz Dominika Gospodarowicz z klasy I C. Dwie z nich weszły w skład tegorocznej ósemki Wspaniałych. Są to: Aleksandra Mirecka i Alicja Szydłowska.

 

Przy wyborze laureatów jury oceniało między innymi konsekwencję w realizacji podjętych prac, zaangażowanie i wysiłek w osiągnięciu celu, wytrwałość w pokonywaniu trudności, podejmowanie różnych działań na rzecz środowiska lokalnego oraz zachęcanie rówieśników do działań prospołecznych.

 

 

 

Projekt z klasą 

 

Nasz szkoła otrzymała tytuł „Szkoły dobrze zaprojektowanej”. Jest on efektem udziału w konkursie „Projekt z klasą” organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. Grupa uczniów z klas I C i I D weźmie udział w projekcie „Na przekór stereotypom - fakty i mity o najbardziej nielubianych przez Polaków narodowościach”.

 

Opiekunem i pomysłodawcą projektu jest p. Elżbieta Kamińska.