Sukcesy naukowe

Utworzono: niedziela, 29, September 2013

Rok  szkolny 2017/2018

Dzień Języka Angielskiego 

23 października był w naszej szkole Dniem Języka Angielskiego. W tym dniu nauczyciele i uczniowie pracowali według „angielskiego” planu lekcji w salach oznaczonych nazwami w tym języku. Na korytarzach pojawiły się flagi krajów anglojęzycznych oraz plakaty związane z tymi państwami, przygotowane przez uczniów klas pierwszych. Konkurs na najlepszy plakat wygrali uczniowie klasy 1C, którzy przygotowali poster o Szkocji. Przedstawiciele klas pierwszych współzawodniczyli również w quizie z wiedzy o krajach anglosaskich, w którym zwyciężył uczeń z klasy 1E – Piotr Walasiński. W szkole pojawiły się też symbole USA – Statua Wolności, którą wykonali uczniowie klasy 1D – Maria Fall i Kacper Lidak, oraz Anglii – makieta Tower Bridge, autorstwa uczniów klasy 3F. W klasach 1B, 1C, 2A oraz 2E odbyły się lekcje języka angielskiego samodzielnie poprowadzone przez uczniów. Podczas długiej przerwy można było posłuchać muzyki w wykonaniu artystów z krajów anglojęzycznych. 

Tydzień Języków Obcych 

 „Im więcej znasz języków, tym bardziej jesteś człowiekiem”. Pod takim hasłem odbywał się tegoroczny Tydzień Języków Obcych. Każdy dzień tygodnia poświęcony był jednemu z pięciu języków: angielskiemu, niemieckiemu, francuskiemu, włoskiemu i hiszpańskiemu. Uczniowie przygotowali w tych językach nazewnictwo związane z rzeczywistością szkolną, min. plany lekcji, nazwy sal, oraz drobne przekąski, zaś nauczyciele opracowali ciekawe zajęcia ludyczne i prezentacje z dziedzin lingwistyki, cywilizacji, kulturoznawstwa danego obszaru językowego. Wszyscy skorzystaliśmy z tej okazji i dowiedzieliśmy się, poznaliśmy, czy przypomnieliśmy sobie cenne wiadomości.

XII edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii II LO 

Zwycięzcą tegorocznej edycji została Klaudia Balcerak z klasy III B; II miejsce zajęła Justyna Szmajda – uczennica klasy III A, natomiast III miejsce – Magdalena Błachowicz – uczennica klasy III A. Klaudia Balcerak otrzymała: tytuł Mistrza Ortografii II LO w roku szkolnym 2017/2018, ocenę celującą (cząstkową) z języka polskiego i nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców.

Stypendystki Prezesa Rady Ministrów 

"Per aspera ad astra" /Przez trudy do gwiazd/- ta łacińska sentencja towarzyszyła wszystkim zebranym w auli Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku w minioną środę, 29 listopada 2017r., gdzie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów potwierdzających przyznanie stypendium Prezesa Rady Ministrów najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych z rejonu włocławskiego. Bohaterami tej uroczystości byli młodzi ludzie, którzy mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia naukowe, otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w szkole średnią ocen. W tym roku stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymała Olga Łukomska uczennica klasy III A naszego liceum, natomiast w roku ubiegłym Bogna Łukomska również z klasy III A. Obie uczennice zarówno w pierwszej, jak i drugiej klasie miały najwyższą w szkole identyczną średnią, były laureatkami konkursów wojewódzkich i ogólnopolskich. Gratulacje oraz serdeczne życzenia uczniom, którzy otrzymali dyplomy z rąk Pani Małgorzaty Oborskiej – Kujawsko-Pomorskiego Wicekuratora Oświaty w asyście Pani Doroty Dzięgelewskiej – Dyrektora Delegatury we Włocławku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, złożyła Pani Joanna Borowiak – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Pani Barbara Moraczewska – Wiceprezydent Miasta Włocławek.

Olimpiada Historyczna 

13 stycznia 2018 r. na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się część pisemna etapu rejonowego Olimpiady Historycznej. Naszą szkołę reprezentowały Urszula Walczak, Majka Gierszewska i Alicja Kusiak z klasy III E.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Dorota Maniszewska – uczennica klasy II C, zakwalifikowała się do II etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, który odbył się 17 lutego w Toruniu. 

Konkurs Geograficzny "Geo-Planeta"

W bieżącym roku szkolnym uczennice naszej szkoły wzięły udział w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego „Geo-Planeta”. W teście konkursowym uczestniczyła Inga Zieleniewska z klasy III F, a w konkursie prac indywidualnych, w formie albumowej, na temat: „Rzeki i jeziora Polski”- Zuzanna Nowak z klasy I E. Uczennice otrzymały wyróżnienia.

Wojewódzki Konkurs Fizyczny 

W tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego, Marcin Sosnowski, uczeń klasy 3D otrzymał tytuł finalisty. Finał konkursu odbył się 14 kwietnia 2018 roku, w budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Turniej Turystyczno – Krajoznawczy

Po zajęciu I miejsca w eliminacjach oddziałowych Turnieju Turystyczno - Krajoznawczego (oddział PTTK Włocławek), pojechaliśmy na eliminacje wojewódzkie. Odbyły się one w  Górsku koło Torunia. Naszą szkołę reprezentowała waleczna ekipa z klasy II F w składzie: Klaudia Jabłońska, Justyna Rutkowska i Mikołaj Sławiński. Wśród konkurencji Turniejowych były m.in.: test wiedzy obejmujący zagadnienia krajoznawcze (województwa kujawsko – pomorskiego i małopolskiego), turystyczne i topograficzne oraz dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy; rowerowy tor przeszkód; turystyczny marsz na orientację; samarytanka- praktyczna wiedza z zakresu bezpieczeństwa i udzielanie pierwszej pomocy. Po bardzo dobrze napisanym teście zajmowaliśmy I miejsce, jednak ostatecznie zakończyliśmy zawody na III. 

Best of the Best in Kopernik 

6 czerwca 2018 r. odbył się w naszej szkole konkurs języka angielskiego Best of the Best in Kopernik. Uczniowie klas pierwszych i drugich zmierzyli się z testem leksykalno-gramatycznym na poziomie zaawansowanym i wyższym zaawansowanym. Organizatorzy konkursu, po ocenieniu dwudziestu prac konkursowych, wybrali Najlepszą z Najlepszych w Koperniku. Jest nią uczennica klasy 2 D - Katarzyna Tobiszewska. 

XII edycja Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego im. Leona Stankiewicza 

Mateusz Tokarski – uczeń klasy  2C  zdobył III miejsce. 

Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki Naszego Regionu”

 

Zuzanna Nowak – uczennica klasy 1E została laureatką.

 

Rok szkolny 2016/2017

Konkurs Poliglota 2016

27 września uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w konkursie „Poliglota 2016”, zorganizowanym przez panie: Agnieszkę Brzostowicz i Anitę Perlikowską z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych.

Pierwszoklasiści brali udział w różnorodnych konkurencjach językowych: śpiewali piosenki, prezentowali wiersze, odczytywali „łamacze językowe”, odgadywali zagadki. Wszystkie klasy wywiązywały się doskonale z przydzielonych zadań, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie i świetnym dopingu. Uczniowie mieli także okazję zintegrować się i poznać lepiej w sytuacjach innych niż codzienne zajęcia lekcyjne. Jury, po obliczeniu punktacji wytypowało zwycięskie zespoły: klasa I D zajęła najwyższe miejsce na podium, za nią kolejno klasa I C oraz klasa IA. Pozostałe drużyny uplasowały się na czwartym miejscu.

Dzień Języków Obcych w Koperniku 

30 września 2016r. w naszej szkole odbył się konkurs języka angielskiego w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych.

Uczniowie klas drugich musieli rozwiązać test wiedzy o krajach anglosaskich. Najlepszy wynik, a tym samym pierwsze miejsce w konkursie, zajęła uczennica klasy II d - Julia Lebiedzińska. Miejsce drugie zajęła Alicja Kusiak z klasy II e a trzecie Miłosz Paliński (IIg) i Aleksander Błaszak (IIe). Zwycięzcy otrzymają ocenę cząstkową celującą z języka angielskiego.

W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych, klasy pierwsze losowały nazwy europejskich krajów anglojęzycznych. Każda klasa miała przygotować plakat ilustrujący wybrany kraj. Do konkursu przystąpiły 4 klasy pierwsze: 1 a,c,d,e. Jury, w skład którego wchodzili wszyscy nauczyciele języka angielskiego z naszej szkoły, najlepiej ocenili plakat przygotowany przez klasę 1 d (Irlandia). Zwycięska klasa otrzymała słodki podarunek.

Konkurs ortograficzny

Zwycięzcą tegorocznej (XI) edycji został Sara Ignaczak z klasy III A; II miejsce zajęła Klaudia Balcerak - uczennica klasy II B, natomiast III miejsce – Justyna Szmajda – uczennica klasy II A.

Sara Ignaczak otrzymała tytuł Mistrza Ortografii II LO w roku szkolnym 2016/2017, ocenę celującą (cząstkową) z języka polskiego oraz nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców.

Konkurs na własne zakończenie jednej ze sztuk Williama Szekspira w języku angielskim

W konkursie wzięły udział dwie uczennice z klas trzecich. Zuzanna Ptaszyńska z 3e przedstawiła nowatorskie zakończenie sztuki „Król Lear” a Oliwia Wojciechowska z 3f inaczej aniżeli Szekspir zakończyła dramat pt.”Romeo i Julia”. Obie utalentowane dziewczyny zasługują na gratulacje za niezwykłą wyobraźnię oraz doskonałą znajomość języka angielskiego. Obie wersje zakończeń znajdują się na szkolnej tablicy ogłoszeń. 

AIESEC 2017 

W związku z realizacją projektu międzynarodowego „World Talks” przez naszą szkołę,  pan Tomasz Nakonowski oraz uczniowie Aleksandra Milewska i Mateusz Wasielewski uczestniczyli w uroczystej Gali Partnerów 2017 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Podczas uroczystości II Liceum Ogólnokształcące otrzymało podziękowania za współpracę z organizacją AIESEC w ramach której już od 5 lat gościmy cyklicznie studentów z całego świata w murach naszej szkoły. Przypomnijmy, że nadrzędnym celem tego projektu jest prowadzenie zajęć międzykulturowych, warsztatów, które w głównej mierze ukierunkowane są na szerzenie wiedzy o krajach, z których pochodzą nasi goście. Niewątpliwie, zajęcia te służą przełamywaniu barier międzykulturowych, istniejących w podświadomości różnorakich stereotypów, uwarunkowanych pochodzeniem, religią. Jest to niezwykle ważne w chwili rodzących się skrajnych nacjonalizmów, ksenofobii, wrogości w stosunku do ‘obcych’. Jesteśmy wszyscy obywatelami świata, gdzie szacunek dla każdego, bez względu na kolor skóry, wyznanie, poglądy powinny być nadrzędnym celem każdego.

Przez 5 lat trwania projektu gościliśmy studentów z Egiptu, Indonezji, Indii, Nowej Zelandii, Chin, Gruzji, Białorusi.

Od 27 lutego student z Malezji Dennisa Mathew Jacob prowadzi zajęcia i prezentuje naszej szkolnej społeczności swój kraj. Uczniowie poznają geografię tego niezwykłego państwa, jego historię, zwyczaje, niesamowicie różnorodną kuchnię, która jest mieszanką wszystkich smaków Azji, dyscypliny sportowe, typowe dla jego kraju. Zajęcia prowadzone w języku angielskim są dodatkowym atutem, gdyż dają naszym uczniom możliwość prowadzenia konwersacji, sprawdzania swoich kompetencji językowych i motywacji do nauki języków obcych.

Finalistka Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym oraz Olimpiady Historycznej

Zuzanna Ptaszyńska z klasy III e została finalistką Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, której finał odbywał się w dniach 18 - 19 marca 2017 roku w Warszawie. Zuzia otrzymała indeks na wymarzony kierunek studiów stosunki międzynarodowe na UW i została zwolniona z obowiązku zdawania matury z wiedzy o społeczeństwie. Opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawowała pani Lidia Zbroszczyk.

W kwietniu Zuzia zdobyła zaszczytny tytuł finalisty Olimpiady Historycznej, do której przygotowywała się pod kierunkiem pana Krzysztofa Stasiaka.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym 

Uczeń klasy III c - Szymon Szymański, jako druga osoba z Włocławka zakwalifikował się do kolejnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram wybory" zorganizowanego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz Krajowe Biuro Wyborcze. Opiekunem ucznia jest pani Agnieszka Woźniak. 

Ogólnopolski Konkurs „Z energetyką w przyszłość”

Bogna i Olga Łukomskie zajęły I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Z energetyką w przyszłość”, którego finał (III etap) odbył się 7 kwietnia w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Laureatki wyjadą do Brukseli na zaproszenie Posła Parlamentu Europejskiego, profesora Jerzego Buzka, który objął patronat nad konkursem. Celem konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski jest popularyzacja nauk ścisłych i technicznych oraz zachęcanie młodzieży do studiowania na uniwersyteckich kierunkach ścisłych i na politechnikach poprzez: poznanie różnych form pozyskiwania energii (czyste technologie węglowe, energetyka jądrowa, fuzja termojądrowa, odnawialne źródła energii, gaz łupkowy), poznanie zagrożeń i pozytywnych stron energetyki konwencjonalnej i nowoczesnych technologii energetycznych, uświadomienie ścisłej korelacji nauk matematyczno-przyrodniczych. Opiekę naukową sprawuje Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Opiekunem pracy konkursowej jest pani Agnieszka Sztuka.

Konkurs Matematyczny „Kangur”

Patryk Jaskólski, uczeń klasy 1a zdobył 94,5 pkt i znalazł się w gronie wyróżnionych w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur". Gratulujemy Patrykowi i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunem ucznia jest pani Beata Jankowska.

"Młodzi Włocławianie dla Nauki – Nauka dla Środowiska" 

Dnia 26 maja 2017r. w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku odbyło się uroczyste zakończenie programu badawczego „Młodzi Włocławianie dla Nauki – Nauka dla Środowiska”. Zespół Badawczy z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika we Włocławku, w składzie: Bogna Łukomska, Olga Łukomska, Adrian Olszewski, Marcel Łaszcz, Patryk Kozicki oraz Marcin Sosnowski - otrzymał wyróżnienie. Zajęliśmy IV miejsce. Dziękujemy młodzieży za aktywną, twórczą pracę oraz poświęcony czas. Opiekunem Zespołu Badawczego była pani Agata Wiśniewska.

The Best of the Best in Kopernik 

The Best of the Best in Kopernik to konkurs leksykalno - gramatyczny z języka angielskiego. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Miłosz Paliński z klasy 2g. Na wyróżnienie zasługują także Michał Pawłowski (2b) oraz Aleksander Błaszak (2e). Serdecznie gratulujemy.


Rok szkolny 2015/2016

Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii 

W szkolnym konkursie wiedzy o Wielkiej Brytanii dla klas pierwszych i drugich zwyciężyły: Zuzanna Ptaszyńska (34 pkt.) oraz Wiktoria Seweryniak (31 pkt.), obie uczennice z klasy 2e. 

 

The Best Of The Best Of Kopernik 

9 listopada odbył się w naszej szkole II Konkurs Języka Angielskiego (test leksykalno-gramatyczny)- „The Best Of The Best Of Kopernik”. Udział w nim wzięło 32 uczniów z klas pierwszych i drugich.

Zwycięzcą został Miłosz Paliński z klasy 1g (58 pkt.). Drugie miejsce zdobyła Zuzanna Ptaszyńska z klasy 2e (53 pkt.), a trzecie Wiktoria Seweryniak, także z klasy 2e (52 pkt.). Laureaci konkursu nagrodzeni zostali kartą prezentową do zrealizowania w sklepie Empik.

 

Dywizjon 303 

18 listopada w naszej szkole odbył się Turniej Gry Lotniczej Dywizjon 303 pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. W rozgrywkach uczestniczyło 16 zawodników z klas: Ib, Ig, IIe, IIg, IIIc.

Gra przeniosła uczestników w gorące dni bitewnych miesięcy 1940 roku, ale przede wszystkim upamiętniła udział w tej walce polskich lotników. W komisji konkursowej zasiadły dr Katarzyna Maniewska i dr Izabela Mazanowska z IPN.

Zmagania uczniów zakończyły się zwycięstwem Damiana Wasińskiego z klasy IIg. Miejsce drugie zajął Krzysztof Kurczaba z IIIc, a miejsce III zdobył Mikołaj Sadziński z IIg.

Zwycięzca został zaproszony do udziału w finale turnieju.

 

Konkurs Ortograficzny 

Zwycięzcą tegorocznej (X) edycji został Dorian Różański z klasy III G; II miejsce zajęła Klaudia Balcerak - uczennica klasy I B, natomiast III miejsce – Justyna Szmajda – uczennica klasy I A.

Dorian Różański otrzymał tytuł Mistrza Ortografii II LO w roku szkolnym 2015/2016, ocenę celującą (cząstkową) z języka polskiego oraz nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców.

 

Internetowy Kurs Filmowy 

Sześcioro uczniów z klasy II e bierze udział w internetowym kursie filmowym zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie podzieleni na dwie grupy realizują kolejne moduły kursu poznając historię i język filmu oraz wykonując zadania przewidziane w kursie. Po każdym module muszą opisać podjęte przez siebie działania w formie sprawozdania ocenianego przez mentora.

Dodatkowo uczniowie prowadzą blogi, na których wykonują zadania wskazane przez organizatorów kursu.

Grupa I "Kopiec" to: Dominika Radzimska, Agnieszka Hęsiak i Marta Błaszczyk, adres bloga kadregzystencji.blog.pl

Grupa II "Koper" to: Zuzanna Ptaszyńska, Remigiusz Kujawa i Adam Czerwiński, adres bloga filmoteka-grupakoper.blog.pl

Dywizjon 303 

11 grudnia 2015r. Damian Wasiński uczeń klasy IIg, zwycięzca szkolnego Turnieju Gry Lotniczej „Dywizjon 303” wziął udział w Finale Turnieju Gier Lotniczych IPN, który odbył się w Gdańsku. Finał Turnieju połączony był z obchodami jubileuszu 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej. Uczeń otrzymał szereg nagród m.in. książki, gry planszowe IPN, koszulkę oraz roczną prenumeratę miesięcznika IPN „pamięć.pl”.

 

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych 

12 lutego Aleksander Błaszak, uczeń klasy IE zajął I miejsce w miejskim Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Organizatorem Konkursu jest IV Liceum Ogólnokształcące we Włocławku.

 

Wymiana studencka 

W ramach realizowanego przez szkołę programu międzynarodowego „World Talks” pod auspicjami organizacji AIESEC, w dniach 29 lutego - 4 marca 2016r. gościliśmy w murach naszej szkoły studentki z Białorusi i Gruzji.

Studentki zaprezentowały przygotowane przez siebie materiały multimedialne, przybliżające naszej społeczności szkolnej informacje o swoich krajach. Przedstawiły historie Białorusi i Gruzji, ich osiągnięcia na polu kultury, bieżące zagadnienia społeczne, zmiany, które mają miejsce w ich ojczyznach. Atutem prezentacji był język angielski, dało to naszym uczniom możliwość prowadzenia konwersacji w tym właśnie języku i przełamania barier językowych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie zadawali pytania, mieli też możliwość nauki tańców narodowych.

 

Sudoku 

Nasi uczniowie: Iwona Oliwkowska z 3G, Filip Rychlak z 3C i Łukasz Białkowski z 2A w VI Międzyszkolnym Konkursie "Zostań Mistrzem Sudoku” zwyciężyli w kategorii Najlepszej Szkoły. Dodatkowo Iwona Oliwkowska zajęła pierwsze miejsce a Łukasz Białkowski trzecie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Szkolny konkurs dziennikarski 

W połowie lutego odbył się szkolony konkurs dziennikarski, w którym mogli wziąć udział uczniowie klas drugich i trzecich. Zadaniem uczestników było napisanie felietonu na dowolnie wybrany temat. Przy ocenie prac uwzględniono: sposób ujęcia tematu, tytuł oraz język i styl wypowiedzi.

Z kilkunastu felietonów wybrano cztery najlepsze. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

I miejsce - Zuzanna Ptaszyńska z kl. II e

II miejsce - Monika Krysińska z kl. III e, Natalia Szejna z kl. III b 

III miejsce - Radosław Nowak z kl. III e

 

Konkurs Krajoznawczy "Poznajemy Ojcowiznę" 

17 marca w siedzibie Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku odbyło się podsumowanie etapu oddziałowego XXIII edycji Młodzieżowego Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę".

W konkursie tym, którego inicjatorką była Pani Helena Cieślak, wieloletnia nauczycielka II LO, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli od początku jego istnienia i wielokrotnie odnosili sukcesy. Tak było i w tym roku.

W kategorii szkoły średnie prace zespołowe pierwsze miejsce zdobyły Bogna i Olga Łukomskie. W kategorii szkoły średnie prace indywidualne drugie miejsce zdobyła Julia Szczapińska. Obie prace zostały zakwalifikowane do eliminacji wojewódzkich.

 

„Z energetyką w przyszłość” 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Z energetyką w przyszłość”, który jest objęty patronatem Jerzego Buzka. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch kategoriach:

• praca plastyczna, którą przygotowali uczniowie: Alicja Mordzak 1A, Justyna Świątkowska 1A, Adrian Olszewski 1A, Alan Kitowski 1A, Małgorzata Chrzanowska 1A, Aleksander Błaszak 1E, Marta Błaszczyk 2E, Magdalena Zawalska 2E i Oktawia Kilanowska 2E. 

• prezentacja multimedialna, w której udział wzięli: Bogna i Olga Łukomskie 1A, Adrian Szcześniewski 1G.

Uczennice klasy 1A – Bogna i Olga Łukomskie znalazły się wśród najlepszej piątki Ogólnopolskiego Konkursu „Z energetyką w przyszłość”. Finał odbędzie się 21 kwietnia w Sosnowcu. Bogna i Olga zaprezentują pracę „Z energią patrzymy w przyszłość”, promując odnawialne źródła energii w naszym regionie.

 

Finał XII Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym 

31 marca 2016 roku uczennice naszej szkoły: Aleksandra Gołębiewska z klasy IIIc, Martyna Drzewiecka i Zuzanna Ptaszyńska z klasy IIe uczestniczyły w finale XII edycji Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.

W finale, a zarazem trzecim etapie Konkursu, brało udział 15 zespołów z całego województwa. Reprezentacja naszej szkoły zajęła 8 miejsce i zdobyła tytuł finalistów konkursu wojewódzkiego. 

 

XLIV Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy

W ostatni weekend (9-10 kwietnia 2016 r.) braliśmy udział w eliminacjach oddziałowych XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno- Krajoznawczego.

Nasza drużyna reprezentowana przez uczennicę klasy IIF - Monikę Kozłowską oraz uczniów klasy IIG - Urszulę Walczak i Dariusza Gadomskiego zajęła I miejsce i w związku z tym awansowała do eliminacji wojewódzkich. 

 

Dyktando Włocławskie pod patronatem Prezydenta Miasta Włocławek 

22 kwietnia Justyna Szmajda z klasy 1A, Klaudia Balcerak z klasy 1B i Dorian Różański z klasy 3G wzięli udział w Dyktandzie Włocławskim.

Konkurs zorganizowany został w ramach VII Festiwalu Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości przez Studium Języka Polskiego i Kultury Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku oraz Sekcję Filologiczno-Artystyczną Włocławskiego Towarzystwa Naukowego. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zmagali się z ortograficznymi zawiłościami w Collegium Novum KSW. 

 

Konkurs Krajoznawczy "Poznajemy Ojcowiznę" 

15 kwietnia w Urzędzie Miasta we Włocławku odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego XXIII edycji Młodzieżowego Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę".

Do Włocławka przyjechali, wraz z opiekunami, uczestnicy konkursu z kilkunastu miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego. Obecni byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Włocławek, Oddziału Kujawskiego PTTK.

Uczennice naszej szkoły powtórzyły sukces odniesiony na etapie oddziałowym:

W kategorii szkoły średnie prace zespołowe pierwsze miejsce zdobyły Bogna i Olga Łukomskie. W kategorii szkoły średnie prace indywidualne drugie miejsce zdobyła Julia Szczapińska. 

 

Wojewódzki Konkurs Historyczny 

Zuzanna Ptaszyńska z klasy IIe zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Historycznym "Mądra Pamięć". Praca pod tytułem "Sukces, porażka czy…? Transformacja ustrojowa w Polsce w 1989 r. Perspektywa jednostki, rodziny, miejscowości" powstała pod opieką pani Lidii Zbroszczyk.

 

"Z energetyką w przyszłość" 

Uczennice klasy 1A – Bogna i Olga Łukomskie zajęły trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Z energetyką w przyszłość”, objętym patronatem Posła Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.

Finał konkursu odbył się w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, na którym Bogna i Olga zaprezentowały pracę pt. „Z energią patrzymy w przyszłość”. Jednym z członków jury był dr nauk chemicznych, p. Janusz Mrzigot, który jest autorem podręcznika do chemii obecnie wykorzystywanego w klasach pierwszych.

 

I Międzyszkolny Turniej Interaktywny 

22 kwietnia 2016 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności odbył się I Międzyszkolny Turniej Interaktywny ze znajomości krajów anglojęzycznych.

Współorganizatorem konkursu było Centrum Nauki Języków Obcych Oxford School. Naszą szkołę reprezentowały uczennice Marta Kotecka i Daria Malinowska z klasy II e, które zajęły II miejsce. 

XV Seminarium Uczniowskie w Kujawskiej Szkole Wyższej 

21 kwietnia w budynku Collegium Novum Kujawskiej Szkoły Wyższej odbyło się XV Seminarium Uczniowskie "Szkice do pejzażu artystycznego, literackiego Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej - o kulturoznawczej roli artystów, pisarzy, poetów Naszego Regionu".

Seminarium było częścią Festiwalu Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości, organizowanego już po raz siódmy we Włocławku. Uczestnicy wysłuchali ośmiu referatów, w tym wystąpienia Julii Szczapińskiej, uczennicy naszej szkoły. Julia mówiła o Bogumile Aspisie - zapomnianym poecie, nauczycielu i animatorze kultury; referat przygotowała pod kierunkiem pana profesora Henryka Wasilewskiego.

 

Wyróżnienie w konkursie Kangur 2016 

17 marca odbyła się XXV edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur. W konkursie brali udział uczniowie klas: 1a, 1d, 2d. Uczeń klasy 1d, Marcel Łaszcz zdobył wyróżnienie. Marcel uczęszcza do klasy, w której rozszerzone będą treści z zakresu biologii i chemii, a jednak rozwija swoje zainteresowania i zdolności matematyczne.

 

Sukces uczniów w Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym 

Drużyna w składzie: Monika Kozłowska, Patrycja Jurkiewicz i Kacper Biliński (uczniowie klasy IIF) wzięła udział w wojewódzkich eliminacjach XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego.

Dwudniowe zmagania w Górsku koło Torunia przyniosły drużynie KOPERNIKA wysokie - II miejsce. Nasi uczniowie zaciekle walczyli między innymi: w konkursie sprawdzającym wiedzę o województwie kujawsko - pomorskim i śląskim, kolarskim torze przeszkód, marszu na orientację i innych konkurencjach turniejowych. 

 

Ogólnopolski Konkurs Frankofoński

 

Uczennica klasy 2D Patrycja Borkowska zajęła III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w Ogólnopolskim Konkursie Frankofońskim.

 

Rok szkolny 2014/2015

Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii 

Z okazji Dnia Języków Obcych odbył się w naszej szkole (06.10.2014r.) Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii dla uczniów klas drugich. Zdobywcą pierwszego miejsca został Radosław Nowak z klasy 2e. Na drugim miejscu uplasowała się Lidia Szczupakowska z klasy 2b a na trzecim miejscu Adam Jędrzejewski z klasy 2f.

Pierwsze klasy natomiast wykonywały plakaty przedstawiające Wielką Brytanię. Zwyciężyła klasa 1c-autorką plakatu jest Kornelia Kozłowska. Konkurs przygotowały: Aleksandra Galczak- Pawłowska i B. Monika Okrucińska.

Mistrz Ortografii 2014/2015 

IX edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii II LO w roku szkolnym 2014/2015. Zwycięzcą tegorocznej edycji została Ada Grzelak z klasy III C; II miejsce zajęła Aleksandra Małecka - uczennica klasy II C, natomiast III miejsce – Klaudia Lewandowska – uczennica klasy II E.

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym 

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie II LO przystąpili do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym i troje z nich zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego powyższej Olimpiady.

Olimpiada Historyczna 

10 stycznia odbyły się eliminacje pisemne etapu okręgowego XLI Olimpiady Historycznej w Toruniu na UMK. Brało w nich udział troje uczniów II LO: Mateusz Piątkowski 1a, Nicola Budzeniusz 2e, Jakub Lewandowski 1g.

Olimpiada Historyczna 

W dniu 14.01.2015 w Toruniu odbył się etap rejonowy Olimpiady Historycznej "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego, Od Cedyni do Orszy 972-1514". Uczeń klasy IIE Piotr Pakulski zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego powyższej Olimpiady.

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych 

Dnia 30 stycznia odbył się finał Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych zorganizowany przez IV LO we Włocławku. I miejsce zajęła uczennica klasy Ie - Zuzanna Ptaszyńska. Opiekunem uczennicy był p. Jarosław Listewnik.

Mistrzyni Sudoku 

14 marca w Gimnazjum nr 2 im. ks. J. Popiełuszki odbył się V Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Zostań Mistrzem Sudoku. Mistrzynią okazała się Iwona Oliwkowska, uczennica klasy IIg, która podobnie jak w roku ubiegłym, bez trudu pokonała konkurencję.

Informiada 2015 

17 kwietnia 2015 Michał Wilczyński uczeń klasy 3A zajął I miejsce w konkursie INFORMIADA 2015, który zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku. Opiekunem ucznia był p. Krzysztof Rumiński.

Rok szkolny 2013/2014

Poetyckie laury!

Jury XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy słup”, Konin 2013, doceniło nadesłany na konkurs utwór Anny Pogorzelskiej, uczennicy klasy IIIa. Wiersz „w sobotnie poranki…” został opublikowany w okolicznościowym tomiku, będącym zbiorem najlepszych tekstów poetyckich w tej edycji konkursu. Jak zaznaczyli organizatorzy, celem przedsięwzięcia było poszukiwanie talentów oraz popularyzacja twórczości poetyckiej.

 

Europejski Dzień Języków 

4 października 2013r. odbył się szkolny konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii dla uczniów klas drugich. Wzięło w nim udział 21 osób. Pierwsze miejsce zdobyła Monika Kossowska z klasy II D, drugie miejsce zajął Jakub Glapiński z II A, a trzecie - Michał Arent z II G. 

Dla klas pierwszych z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych odbył się konkurs na plakat. Pierwsze miejsce zdobyła klasa I C, drugie I D. Na trzecim miejscu uplasowała się klasa I B. 

Konkurs przygotowały: p. B. Monika Okrucińska oraz p. Aleksandra Galczak-Pawłowska.

 

Konferencja popularnonaukowa związana z Rokiem Mikołaja Kopernika

29 października 2013r. w naszej szkole odbyła się konferencja popularnonaukowa związana z Rokiem Mikołaja Kopernika. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas II LO, a także uczniowie kilku innych włocławskich szkół ponadgimnazjalnych oraz ich opiekunowie.

Wśród licznie przybyłych gości obecni byli Pan Andrzej Pałucki, prezydent Włocławka, Pani Wanda Muszalik, zastępca prezydenta oraz Pani Jolanta Kaczmarek, inspektor Wydziału Edukacji. Konferencję otworzyła Pani Małgorzata Ćwikowska, dyrektor II LO, a poprowadził Pan Henryk Wasilewski, nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze. Wysłuchano sześciu referatów, wśród nich dwa – napisane przez uczniów:

• Jak opuściliśmy środek Wszechświata – Justyna Bińkowska z klasy II E (opiekun: Grzegorz Wojciechowski, nauczyciel fizyki)

• Podróże Mikołaja Kopernika – Ewelina Kopczyńska i Monika Sobolewska, uczennice z klasy II F (opiekun: Zbigniew Kudelski, nauczyciel geografii)

Warto zaznaczyć, że była to już trzecia w tym roku (2013) konferencja popularnonaukowa, która odbyła się w naszej szkole.

 

VIII edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii II LO w roku szkolnym 2013/2014. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Dorian Różański z klasy I G; II miejsce zajęła Justyna Grzanka - uczennica klasy III D, natomiast III miejsce - Ada Grzelak - uczennica klasy II C.

 

Konkurs Wiedzy o Francji i Krajach Frankofońskich – 

Zwycięzcy konkursu:

Angelika Mielniczek z klasy I C - I miejsce,

Patryk Kalinowski z klasy I B – II miejsce,

Wiktoria Gołębiewska z klasy I B – III miejsce.

 

VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglosaskich 

18 grudnia 2013 r. odbył się w naszej szkole I etap VII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglosaskich, zorganizowany przez IV LO we Włocławku. Uczestniczyło w nim 14 osób z klas pierwszych. Największą liczbę punktów uzyskał Jakub Banasiak z klasy I A – uczeń p. Nakonowskiego.

 

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego 

Okręgowy Komitet Olimpiady Literatury i Języka Polskiego w Toruniu poinformował, że do pisemnych eliminacji okręgowych zakwalifikowało się dwoje uczniów naszej szkoły.

Kamila Solińska, uczennica klasy III D napisała pracę na temat: „W poszukiwaniu straconego czasu. Pamięć jako mechanizm psychologiczny, zasób kulturowy i tworzywo literackie”, zaś Rafał Szubski, uczeń klasy III A przygotował wypowiedź: „Topos miejsca przyjemnego (locus amoenus) w literaturze epok dawnych: postacie i funkcje”. Uczniowie pracowali pod opieką p. Agnieszki Wojciechowskiej.

 

Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

Drugi etap konkursu odbył się 21 lutego 2014 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym we Włocławku. W konkursie brali udział uczniowie kilku szkół ponadgimnazjalnych.

Naszą szkołę reprezentowali Izabela Chełminiak i Natalia Drawert z klasy I B, Natalia Charzewska i Adrian Smoliński z klasy I G oraz Kamil Lewandowski z klasy III E pod kierunkiem p. Anny Rykaczewskiej i p. Ewy Cieślak. Nagrody w postaci książek i słodyczy wygrały Natalia Charzewska i Izabela Chełminiak za zajęcie piątego miejsca. 

 

Konkurs Fizyczny 

28 lutego 2014r. odbył się szkolny etap Przedmiotowego Konkursu Fizycznego. Uczniowie klasy 3A: Jakub Bet i Adam Kuczyński zakwalifikowali się do etapu rejonowego.

 

XIX Konkurs Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 

Troje uczniów naszego liceum wzięło udział w XIX Konkursie Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który odbył się 15 marca w IV Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego we Włocławku.

Wyniki naszych uczniów:

- poezja śpiewana: I miejsce Łukasz Bąkowski z III F– opiekun: p Elżbieta Rutkowska

- recytacja: II miejsce Justyna Bińkowska z II E – opiekun: p. Elżbieta Rutkowska

- wyróżnienie: Aleksandra Gorzycka z I E – opiekun: p. Marzena Skierska.

 

IV Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Zostań Mistrzem Sudoku”, organizowany przez Gimnazjum nr 2 we Włocławku. Zawody odbyły się w sobotę - 15 marca br.

I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zdobyła Iwona Oliwkowska. Drużynowo nasza szkoła zajęła drugie miejsce. 

 

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Pangea

Mariusz Kwaśniewski, uczeń p. Anny Ostojskiej, zakwalifikował się do finału Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Pangea. 

 

Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny "Fraszka" 

Rafał Szubski z klasy III A zajął I miejsce w szkole i otrzymał wyróżnienie na szczeblu ogólnopolskim w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym "Fraszka". Nauczycielem Rafała jest p. Agnieszka Wojciechowska, a konkurs koordynowała w szkole p. Elżbieta Kamińska. 

 

Konkurs o indeks Europeistyki UW „Europa – społeczeństwo, gospodarka, polityka, kultura” 

12 kwietnia 2014r. odbył się Konkurs o indeks Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tomasz Grzegórski z klasy III G zdobył tytuł laureata i indeks w nagrodę. Opiekunem ucznia jest p. L. Zbroszczyk.

 

Konkurs Literacki "Słowo i tożsamość" 

28 kwietnia 2014r. w Starej Remizie odbyło się podsumowanie Konkursu Literackiego im. Marii Danilewicz Zielińskiej "Słowo i tożsamość".

W projekcie o zasięgu międzynarodowym i międzykulturowym zorganizowanym przez LMK we Włocławku nasza uczennica, Nadia Tuszyńska z klasy II E zdobyła II miejsce. (warto jednak zauważyć, że I miejsca w ogóle nie przyznano). Nadia napisała pracę pt. "Kujawy, moja mała ojczyzna" pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego p. Elżbiety Rutkowskiej.

 

 

 

The best of the best of Kopernik 

28 kwietnia 2014 r. odbył się w naszej szkole konkurs leksykalno-gramatyczny z języka angielskiego - 'The best of the best of Kopernik'. Wzięło w nim udział 40 uczniów z klas pierwszych i drugich.

Zwycięzcą został Radosław Nowak z klasy I E. Na drugim miejscu uplasowała się Oliwia Górecka z klasy I F. Trzecie miejsce zajął Dawid Grauman z II C. Każdy z laureatów konkursu nagrodzony został kartą prezentową do zrealizowania w sklepie Empik na kwotę 50 złotych. 

 

Wojewódzki Konkurs „Kujawsko – Pomorskim Szlakiem Historii” organizowany przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy pod patronatem Kuratorium Oświaty.

Uczennica klasy I C Aneta Michalska zajęła II miejsce. Przygotowaniem i opieką merytoryczną uczennicy zajęła się p. Agnieszka Woźniak.

 

Potyczki Matematyczne 

5 czerwca 2014 r. odbył się szkolny konkurs matematyczny dla klas pierwszych i drugich. Udział w konkursie wzięły trzyosobowe grupy uczniów. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązali 10 zadań otwartych. Drugi etap polegał na rozwiązaniu 10 zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru.

I miejsce zajęła klasa II G, drugie klasa I D, a trzecie klasa I F. 

 

Konkurs zorganizowały panie: A. Ostojska, R. Gruszka, B. Jankowska.